![](https://simmaxiapoliton.gr/wp-content/uploads/2023/07/γαλλοι3-1024x681.jpg)
Με στόχο την τουριστική ανάπτυξη του δήμου Κορινθίων υποδέχτηκε την Παρασκευή ο Δήμαρχος Κορινθίων Βασίλης Νανόπουλος, στελέχη και διπλωμάτες της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα. Τους εκλεκτούς επισκέπτες συνόδευε ο Αντιδήμαρχος Τουρισμού Τιμολέων Πιέτρης.
Στην συνάντηση με τον κ.Δήμαρχο συζητήθηκαν τα θέματα στα οποία μπορεί να αναπτυχθεί συνεργασία, ήτοι, Επενδύσεις, τουριστικοί πράκτορες και δημοσιογράφοι, Πολιτιστικές εκδηλώσεις, φοιτητές, τοπικά προϊόντα
, αρχαιολογία, επίσκεψη των παράλιων μας με γαλάζια σημαία.
![](https://simmaxiapoliton.gr/wp-content/uploads/2023/07/γαλλοι2-1024x681.jpg)
Ο Δήμαρχος είχε προετοιμάσει και παρέδωσε έκθεση με τα στοιχεία της περιοχής, οικονομικά, δημογραφικά, στοιχεία ανάπτυξης και προοπτικής προκειμένου να υπάρξει ουσιαστική βάση συζήτησης και βέβαια συνεργασίας.
Η επίσκεψη ήρθε σε συνέχεια των επαφών που ο Αντιδήμαρχος Τουρισμού είχε ξεκινήσει στα γραφεία της Πρεσβείας στην Αθηνα όπου και παρουσίασε όλες τις δράσεις των τελευταίων 4 ετών του Δήμου μας στον τομέα του τουρισμού.
![](https://simmaxiapoliton.gr/wp-content/uploads/2023/07/γαλλοι1-1024x681.jpg)
Ο Αντιδήμαρχος συνόδευσε και ξενάγησε τους επισκέπτες μας στα κάτωθι σημεία:
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![](https://simmaxiapoliton.gr/wp-content/uploads/2023/07/γαλλοι5-1024x681.jpg)
![](https://simmaxiapoliton.gr/wp-content/uploads/2023/07/γαλλοι8-1024x681.jpg)
![](https://simmaxiapoliton.gr/wp-content/uploads/2023/07/γαλλοι7-1024x681.jpg)